• Kurs C++ - strona główna
  • Kurs C++ - kontakt z autorem
  • Kurs C++ - mapa witryny
  • Kurs C++ - prawa autorskie
  • Kurs C++ - Kanał RSS
Informatyka krok po kroku
Użytkownik niezalogowany

Witaj nieznajomy

Reklamy
Randki

Jak szukać aby znaleźć? Wyszukiwarka GOOGLE

utworzono: 2006-03-07 zmodyfikowano: 2006-03-07 Autor: mgr inż. Marcin Nabiałek

Frazy

Do tej pory cały czas mówiliśmy o słowach wpisywanych do wyszukiwarki, oddzielonych spacjami. Wyszukiwarka wyszukiwała strony, które zawierają wszystkie wpisane słowa. Jednak słowa te mogły się znajdować w dowolnych miejscach na stronie. A co jeśli chcemy aby dwa słowa występowały obok siebie? Wtedy właśnie łączymy je we frazę.

Aby połączyć słowa we frazę używamy podwójnych cudzysłowów ", między którymi umieszczamy żądaną frazę. Dzięki temu gwarantujemy, że zostaną znalezione tylko te strony, na których słowa znajdują się obok siebie.

Warto sobie zdawać sprawę, że mimo że frazy są bardzo przydatne, to jednak nie zawsze dają lepsze rezultaty. Przede wszystkim we frazie zazwyczaj warto umieścić 2 słowa. Wraz z umieszczeniem większej ilości słów, prawdopodobieństwo znalezienia ciekawej strony znacznie maleje. Wówczas lepsze rezultaty da zrezygnowanie z zastosowania fraz lub połączenie frazy składającej się z dwóch słów wraz ze zwykłym słowem znajdującym się poza frazą.

Wykluczanie słów

Ostatnią z najczęściej stosowaną przeze mnie technik znalezienia stron, które mnie naprawdę interesują jest wykluczanie słów. Uzyskujemy to poprzedzając niechciane słowo znakiem - (minus). Dzięki temu znajdziemy najciekawsze dla nas strony. Na przykład gdy interesują nas strony o komputerach, a nie interesują nas strony dotyczące ofert sprzedaży należy wpisać np. komputer -sklep -sprzedaż. W ten sposób wyświetlimy listę tylko tych stron, które zawierają słowo komputer, ale nie zawierają słowa sklep i nie zawierają słowa sprzedaż.

Podsumowanie

Nie ma złotego środka na znalezienie czy szybkie znalezienie stron dobrze opisujących zagadnienie, które nas interesuje. Jedyna metoda to metoda prób i błędów - wpisujemy pierwsze szukane przez nas zapytanie, oglądamy kilka wyświetlonych stron. Jeśli nie ma tam nic ciekawego, to albo zmieniamy zapytanie, albo zmniejszamy liczbę wpisanych słów (gdy wyświetliło się niewiele stron), albo też dodajemy słowa (gdy wyświetliło się zbyt wiele stron www).

Często też niestety trzeba walczyć ze stronami, które mimo że nie mają nic wspólnego z danym zagadnieniem, są z takich czy innych powodów wyświetlane.

Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zrozumieć w jaki sposób można szukać informacji w internecie oraz w jaki sposób sprawiać, że żądane informacje będą tymi, którymi szukasz oraz że znajdziesz je w dostatecznie krótkim czasie. Tego Ci właśnie życzę.

dodajdo

<| | < | 1 | 2 | 3 | 4

Użytkowanie Serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje