• Kurs C++ - strona główna
  • Kurs C++ - kontakt z autorem
  • Kurs C++ - mapa witryny
  • Kurs C++ - prawa autorskie
  • Kurs C++ - Kanał RSS
Informatyka krok po kroku
Użytkownik niezalogowany

Witaj nieznajomy

Reklamy
Randki

Kilka słów o języku C++

utworzono: 2004-08-12 zmodyfikowano: 2004-08-12 Autor: mgr inż. Marcin Nabiałek

Kurs C++ - Wprowadzenie

Język C++ stał się w ostatnich czasach jednym z najbardziej popularnych języków programowania. Nie bez przyczyny. Nadaje się zarówno do pisania bardzo prostych programów, jak i do pisania bardzo skomplikowanych aplikacji, z systemami operacyjnymi włącznie. Język ten rozwija się dość dynamicznie, a na jego podstawie powstają kolejne języki programowania.

Historia języka C++ sięga lat 70, kiedy to powstał język C - przeznaczony do pisania systemów operacyjnych, kompilatorów i programów usługowych. Jednak na samym początku język ten nie miał formalnej definicji. Dopiero po pewnym czasie, po wydaniu książki "The C programming language" autorstwa Briana Kernighana i Dennisa Ritchie, zapisane w tej książce informacje stały się podstawą do standaryzacji, stąd też często twórców tej książki uznaje się za twórców języka C. Dopiero pod koniec lat 80 powstał jasny standard języka C zwany ANSI C.

W tym czasie zaczęła pojawiać się koncepcja nowego języka bardzo zbliżonego o nowe właściwości - było to w 1979 r. Nazwa C++ pojawiła się w 1983 r. Twórcą języka C++ jest Bjarne Stroustrup. Jak się można domyślać, również w przypadku języka C++ było i nadal jest trochę zamieszania ze ścisłą definicją - dlatego powstał też ANSI C++ - ustandaryzowany język C++.

Mimo, że istnieją obie ustandaryzowane wersje języka, to niestety wiele kompilatorów nie jest wcale zgodnych z tymi standardami - jedne rzeczy mogą nie działać, mogą natomiast działać inne. Dlatego też znalezienie dobrego kompilatora jest nie lada gratką. Na szczęście sytuacja ta poprawia się ostatnio na korzyść.

Zalety języka C++

Jeśli jesteś już tutaj, to istnieje bardzo duża szansa, że język C++ na tyle Cię intryguje, że chcesz się go nauczyć. Tych, którzy nie są zdecydowani, nie będę specjalnie przekonywać - wybór należy do Was. Jednych i drugich zachęcam do przeczytania sporządzonej przez mnie listy zalet tego języka.

Do podstawowych zalet języka C++ należą:

Gdy zacząłem pisać ten kurs, przykłady były w języku C, ponieważ na początkowym etapie nauki, języki te nie różnią się zbytnio. Postanowiłem jednak ostatecznie napisać kurs całkowicie w języku C++ zgodnym ze standardami.

Aby uniknąć jakichkolwiek nieporozumień, przeczytaj koniecznie rozdział o kompilatorach, nawet jeśli masz już jakiś zainstalowany.

dodajdo


Użytkowanie Serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje