• Kurs C++ - strona główna
  • Kurs C++ - kontakt z autorem
  • Kurs C++ - mapa witryny
  • Kurs C++ - prawa autorskie
  • Kurs C++ - Kanał RSS
Informatyka krok po kroku
Użytkownik niezalogowany

Witaj nieznajomy

Reklamy
Randki

Standardy w informatyce i w Internecie

utworzono: 2006-03-07 zmodyfikowano: 2006-03-07 Autor: mgr inż. Marcin Nabiałek

Czym są standardy

Standard w informatyce i w internecie można nazwać pewnym ściśle ustalonym sposobem przekazywania informacji, tak aby każdy kto zna dany standard, mógł bez problemu się ze sobą komunikować.

Obrazowo, standardem można by nazwać również język, na przykład polski czy angielski. Oprócz listy słów wchodzą w skład takiego standardu również zwroty, wyrażenia czy gramatyka. O ile w języku naturalnym, dopuszczalna jest pewna dowolność, to jednak w informatyce i w internecie, standardy powinny zostać ustalone co do najmniejszych szczegółów.

Standardy a zwykły użytkownik

Standardy standardami, jednak co one mają do szarego, przeciętnego użytkownika komputera? Otóż wbrew pozorom, użytkownicy mają dość dużo do powiedzenia w sprawie standardów. A nawet jeśli nie mają aż tak dużo do powiedzenia, to standardy powinny użytkownika interesować.

Przede wszystkim, gdyby nie zostały wprowadzone standardy, wielu rzeczy w internecie nie można by było robić. Tak naprawdę, internet by wówczas nie istniał. To w jaki sposób wyświetlane są strony, w jaki sposób są przesyłane dane to wszystko jest ustandaryzowane. Inaczej bowiem komunikacja nie byłaby możliwa i Twój komputer nie byłby tak użyteczny jak jest teraz.

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że wśród standardów są zarówno takie, które są dobre dla zwykłego, szarego użytkownika oraz takie, które tylko hamują rozwój usług i przynoszą więcej strat niż korzyści.

Jeśli wydaje Ci się, że to po której stronie staniesz, nie ma żadnego znaczenia jesteś w ogromnym błędzie. Tak naprawdę, to użytkownicy decydują o popularności i zastosowaniu standardu. Co z tego, jeśli ktoś wymyśli wspaniałe rozwiązanie, które zrewolucjonizowałoby cały świat skoro nikt nie będzie go używał?

Ty jako użytkownik możesz stanąć po którejś ze stron. Możesz albo wspierać standard, używając go i wykorzystując albo też wybierać inne rozwiązania, które są wbrew standardom.

Każde z tych podejść jest dobre, jeśli tylko świadomie wybierasz to co jest lepsze i co tak naprawdę poprawi jakość usługi. Jeśli natomiast pozostajesz przy pewnym rozwiązaniu, takim jak przeglądarka internetowa, klient poczty czy komunikator tylko dlatego, że boisz się zmian, przyczyniasz się tak naprawdę do zacofania, braku konkurencji i monopolu - zjawisk bardzo niepożądanych i szkodliwych.

dodajdo

1 | 2 | 3 | 4 | > | |>

Użytkowanie Serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje