• Kurs C++ - strona główna
  • Kurs C++ - kontakt z autorem
  • Kurs C++ - mapa witryny
  • Kurs C++ - prawa autorskie
  • Kurs C++ - Kanał RSS
Informatyka krok po kroku
Użytkownik niezalogowany

Witaj nieznajomy

Reklamy
Randki

Hostingi - jak wybrać dobry hosting

utworzono: 2007-01-16 zmodyfikowano: 2007-01-16 Autor: mgr inż. Marcin Nabiałek

Hosting w Polsce czy zagranicą?

Kolejną kwestią pozostaje wybór lokalizacji hostingu - mamy tutaj do wyboru hosting w Polsce i zagranicą. Zakładając jednak, że Twoimi odbiorcami będą osoby mieszkające w Polsce, w przeważającej liczbie przypadków, lepiej wybrać hosting w Polsce - strony internetowe będą dla Twoich użytkowników ładowały się zdecydowanie szybciej.

Hosting - rozmiar na dysku

Przejdźmy do umówienia jednego z pierwszych parametrów, jaki pojawia się podczas prezentowania kont hostingowych różnych firm, a mianowicie rozmiaru na dysku. Rozmiary na dysku wahają się aktualnie najczęściej od kilkuset (około 300-500) Megabajtów (MB) do kilku (5-8) GB. Istnieją oczywiście konta zarówno o mniejszej, jak i większej pojemności, jednak występują one raczej w mniejszości.

Pierwsze co pomyślisz to to, że rozmiar na dysku jest bardzo ważnym parametrem. W większości wypadków jednak tak nie jest. Jeśli tylko pocztę pobierasz na swój komputer (nie zostawiasz kopii na serwerze) oraz Twoja strona nie prowadzi bardzo rozbudowanego działu download, to w zasadzie rozmiar 1 GB w zupełności Ci wystarczy. Nie warto wybierać kont, które będą miały więcej rozmiaru na dysku dla Twojej dyspozycji, nie dając dodatkowo innych dodatkowych opcji, bowiem najprawdopodobniej i tak nie wykorzystasz tak dużego rozmiaru na dysku.

Hosting - Transfer

Ten parametr z kolei ma bardzo duże znaczenie przy wyborze hostingu. Zazwyczaj jest podawany w GB/miesiąc. Typowe wartości to od 3GB do 20GB. Transfer oznacza maksymalną ilość danych przesłaną do Twoich użytkowników i ewentualnie od nich do Twojej strony (jeśli mówimy o stronie internetowej). Każdy użytkownik, otwierając Twoją stronę za każdym razem powoduje pomniejszenie dostępnego transferu do wykorzystania w danym miesiącu. W praktyce powoduje to nałożenie pewnego limitu na liczbę użytkowników, którzy mogą odwiedzić Twoją stronę w ciągu miesiąca.

Transfer 10GB starcza na około 400-500 unikalnych użytkowników dziennie przy średnio rozbudowanej stronie internetowej. Mówiąc rozbudowanej, mam na myśli w tym wypadku ilość tekstu oraz grafiki. Musisz bowiem wiedzieć, że czym więcej jest na Twojej stronie tekstów oraz grafiki, tym szybciej przy tej samej ilości użytkowników, Twój transfer się skończy.

Zawsze warto wybrać transfer nieco większy od Twoich oczekiwań. Dodatkowo, przed wybraniem hostingu wskazane jest dowiedzieć się, co się stanie, jeśli w danym miesiącu transfer nam się wyczerpie w danym miesiącu (np. wyjątkowa duża liczba użytkowników). Najlepiej, jeśli będzie istniała możliwość dokupienia transferu lub zamiana naszego hostingu na hosting o wyższych parametrach.

Hosting - Okres próbny

Okres próbny to czas, w którym bezpłatnie możesz korzystać z hostingu, aby przekonać się, czy rzeczywiście wszystko Ci odpowiada. Standardem jest 10-14 dniowy okres próbny. Po jego upłynięciu, możesz zdecydować się wykupić dany hosting bądź też z niego zrezygnować.

Hosting - Obsługa dynamicznych stron www

Jeśli Tworzysz strony internetowe, korzystając już nie tylko z HTMLa, ale np. z PHP, Twój serwer koniecznie musi dysponować obsługą danej technologii (w tym wypadku PHP). W przeciwnym wypadku, Twoje strony po prostu nie działałyby na danym serwerze.

Oprócz samej obsługi technologii, warto poznać szczegóły. Przykładowo, aktualnie PHP jest rozwijane zarówno w wersjach 4.x, jak i 5.x. Nam powinno zależeć na obsłudze nowszej technologii. Wiele serwerów umożliwia również dynamiczny wybór, która strona korzysta z której wersji PHP.

dodajdo

<| | < | 1 | 2 | 3 | > | |>

Użytkowanie Serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje