• Kurs C++ - strona główna
  • Kurs C++ - kontakt z autorem
  • Kurs C++ - mapa witryny
  • Kurs C++ - prawa autorskie
  • Kurs C++ - Kanał RSS
Informatyka krok po kroku
Użytkownik niezalogowany

Witaj nieznajomy

Reklamy
Randki

Porównanie wartości dwóch elementów

utworzono: 2004-09-06 zmodyfikowano: 2004-09-06 Autor: mgr inż. Marcin Nabiałek

W tym artykule chciałbym przedstawić bardzo proste zagadnienie - jak porównać dwa elementy, aby stwierdzić który z nich jest większy lub ewentualnie, że oba są równe.

Samo zagadnienie jest bardzo proste, jednak chciałbym zwrócić uwagę na kilka kwestii, które nie są wcale takie oczywiste.

Sprecyzujmy warunki algorytmu:

Dane: dwa elementy oznaczone dla wygody jako a oraz b, a także operator porównania tych elementów (jeden spośród: mniejszy niż, większy niż)

Wynik: Informacja, który z elementów jest większy lub że oba elementy są równe

Algorytm w postaci listy kroków

  1. Jeśli a jest większy (w sensie zastosowanego operatora) od b to wiemy, że element a jest większy i kończymy algorytm.
  2. Sprawdzamy, czy element b jest większy (w sensie zastosowanego operatora) od a - jeśli tak, to wiemy, że element b jest większy i kończymy algorytm.
  3. Wiemy, że elementy są równe. Kończymy algorytm

W tym momencie pragnę zwrócić Twoją uwagę na określone dane konieczne do zrealizowania algorytmu. To, że musimy mieć dwa elementy, jest sprawą oczywistą. Trochę inną sprawą są posiadane operatory zastosowane do porównania elementów.

Aby zastosować algorytm musimy posiadać jeden operator spośród następujących: mniejszy niż oraz większy niż. Posiadając jeden z tych operatorów uda nam się zrealizować wyznaczony cel.

W zamieszczonym powyżej algorytmie zostało założone, że możemy dokonywać porównań elementów za pomocą operatora większy niż.

Gdybyśmy mieli operator mniejszy niż, algorytm wyglądałby nieco inaczej, tak jak poniżej:

  1. Jeśli a jest mniejszy (w sensie zastosowanego operatora) od b to wiemy, że element b jest większy i kończymy algorytm.
  2. Sprawdzamy, czy element b jest mniejszy (w sensie zastosowanego operatora) od elementu a - jeśli tak, to wiemy, że element a jest większy i kończymy algorytm.
  3. Wiemy, że elementy są równe. Kończymy algorytm.

Jak więc widzisz w tym przypadku algorytm jest nieco inny. Mam nadzieję, że rozumiesz już, że niekiedy algorytm prowadzący do osiągnięcia danego celu może wyglądać odmiennie w zależności od posiadanych danych, warunków.

dodajdo

1 | 2 | 3 | > | |>

Użytkowanie Serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje