• Kurs C++ - strona główna
  • Kurs C++ - kontakt z autorem
  • Kurs C++ - mapa witryny
  • Kurs C++ - prawa autorskie
  • Kurs C++ - Kanał RSS
Informatyka krok po kroku
Użytkownik niezalogowany

Witaj nieznajomy

Reklamy
Randki

Algorytmy - definicja, przykłady, implementacja i sposoby prezentacji

utworzono: 2004-09-06 zmodyfikowano: 2004-09-06 Autor: mgr inż. Marcin Nabiałek

Inną sprawą jest, że algorytm nie zawsze musi wspominać o wszystkich możliwościach. Wiele algorytmów pozostawia pewną dowolność, bowiem z punktu widzenia algorytmu nie ma to wpływu na algorytm. Natomiast z punktu widzenia programu (i implementacji) nawet mała zmiana może znacząco wpłynąć na szybkość wykonania programu.

Oprócz tego warto wspomnieć, że dla niektórych zadań istnieje niekiedy bardzo wiele różnych algorytmów. Niech przykładem będzie sortowanie elementów. Zagadnienie jest w zasadzie jedno - chcemy jak najszybciej uporządkować elementy, a samych algorytmów jest bardzo wiele. Oprócz tego każdy algorytm ma kilka wersji, a każda z nich co najmniej kilka implementacji.

Teraz już chyba wyobrażasz sobie, że niektóre zadania mogą mieć wręcz ogromną liczbę implementacji i to głównie od programisty zależy, czy implementacja będzie dobra czy nie.

Algorytm a sposoby reprezentacji

Wiesz już doskonale czym jest algorytm. Warto zastanowić się w jaki sposób można przedstawiać algorytmy.

Algorytmy można przedstawiać m.in. następującymi sposobami:

Są to najczęściej stosowane metody przedstawiania algorytmów. Na tej stronie większość algorytmów zostanie przedstawiona w postaci listy kroków. Godnym zainteresowania i dość popularnym sposobem przedstawiania algorytmów jest również schemat blokowy.

Prawdę mówiąc sposób przedstawiania algorytmów za pomocą schematów blokowych jest tak popularny, że niektórzy zapominają o tym czym jest algorytm. Wiele osób myśli że algorytm to schemat blokowy, a schemat blokowy to algorytm.

Ty jeśli tylko dokładnie czytasz, wiesz, że tak nie jest. Schemat blokowy to tylko sposób przedstawienia algorytmu. Nigdy nie można powiedzieć, że schemat blokowy to algorytm, bowiem jest to po prostu stwierdzenie nieprawdziwe.

Algorytmy na tej stronie

W tym dziale postaram Ci się w sposób przystępny przedstawić najpopularniejsze algorytmy. Dodatkowo do większości (o ile nie wszystkich algorytmów) zostaną zamieszczone przykładowe implementacje w C++.

dodajdo

<| | < | 1 | 2 | 3

Użytkowanie Serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje